Peníze, jak s nimi vystačit

Peníze, jak s nimi vystačit

Pokud jde o peníze, říká se, že jich nikdy není dost. Každý z nás jich má omezené množství, proto je dobré zamyslet se, jestli s nimi dobře hospodaříme nebo jestli bychom mohli trochu změnit způsob, jak s nimi zacházíme. Při troše námahy můžeme získat kontrolu a přehled nad tím, kolik utrácíme a nedostaneme se do zbytečných dluhů.jak ušetřit

Několik tipů:

  • Udělejte si rozpočet – do toho patří každá položka, kterou utratíte za konkrétní věc. Pokud chcete například zjistit kolik utratíte měsíčně za jídlo, započítejte do této kategorie nejen účty za nákup potravin, ale i výdaje za jídlo, které si kupujete v práci, dětem ve škole, za útratu při návštěvě restaurace či kavárny. To všechno může zahrnovat položku potraviny. Takto postupujte i v jiných kategoriích (benzín, drogerie, nájem atd.)


  • Využijte elektronických účtů u své banky pro mnohé z nás je samozřejmostí nakupování kartou. Pokud je to i Váš případ, můžete všechny své výdaje kontrolovat přes svůj účet, což je velmi praktické. Na účtu se dá využít nastavení a sledování rozpočtu elektronicky. Výhodou je, že nemusíte skladovat papírové účtenky a můžete porovnat také výdaje několik měsíců zpátky.


  • Snažte se držet rozpočtu – jakmile už víte, kolik za měsíc utratíte, snažte se svého rozpočtu držet. Chce to sice trochu sebeovládání, ale když se Vám to podaří, budete mít ze sebe dobrý pocit a vaše kapsy nebudou prázdné.

prázdné kapsy

  • Rozumně používejte kreditní karty – při nakupování kreditní kartou buďte opatrní. Člověk snadno zapomene na následky, protože peníze nemá v ruce. Mějte tedy přehled o vašich platbách i o výši úroků. Nebudete později nepříjemně překvapeni.


TIP na víc
Při rozpočtu vždy počítejte i s nějakými nečekanými výdaji, jinými
slovy s nějakou finanční rezervou navíc. Je to rozumné, protože i při sebelepším plánování nemůžeme mít vše pod kontrolou. To je zkrátka život. V případě, že Vás pak potká nějaká ta platba navíc, nebudete si muset půjčovat. Naučit se finanční gramotnosti chce trochu času, ale jistě se to vyplatí.

You may also like

Peněz nebývá dost

Peněz nebývá dost

I kdyby se člověk snažil sebevíc, nejednou mu osud nebude příznivě nakloněn. A tak se my lidé potýkáme často s...

Jak skoncovat s nedostatkem?

Jak skoncovat s nedostatkem?

Peníze sice může mít každý, ale to rozhodně neznamená, že je také každý a vždycky má. Každý si je může...

Jak sehnat peníze?

Jak sehnat peníze?

Lidé potřebují peníze jako sůl. Ba vlastně je potřebují víc než sůl, protože za peníze se i sůl snadno pořídí,...

Zjednodušíme vám život

Zjednodušíme vám život

Zdá se vám život opravdu složitý, protože nemáte dostatek financí, abyste si mohli pořídit nemovitost po které toužíte? Víte, že...

Back to Top