Jaké zodpovědnosti by měl dostát teenager?

Pubertální dítě by mělo umět několik úkonů, které by jej dělaly téměř samostatným jedincem, tedy co se starosti o sebe sama týče. Ještě před nástupem na střední školu by dítě, dokonce i mladší sourozenec, měl být schopen asi následujících věcí:

Peníze:
–          Hospodařit
Dítě by mělo znát základní finanční situaci rodiny – tedy to, co si může a nemůže dovolit, co je pro rodinu drahé a co dostupné, nebo co naopak levné. Dítě v tomto věku by mělo být schopné poznat, za co může peníze, které vlastní, utratit a také kolik si může dovolit utratit.

–          Šetřit
Pokud dítě pubertálního věku po něčem touží, po něčem, co není bezpodmínečně nutné pro jeho emocionální nebo fyzický rozvoj (například novější verze elektroniky nebo herní konzole, případně oblečení nebo doplňky nad rámec běžného používání a běžné nutnosti, mělo by být schopno si na takovou věc alespoň částečně našetřit samo.

Domácnost:
–          Příprava jednoduchých jídel
Každé dítě ještě před nástupem na střední školu by mělo být schopné alespoň základních úkonů v kuchyni. Samo si nachystá snídani nebo večeři, umí uvařit vajíčka nebo udělat v troubě hranolky. Zkrátka by za vámi nemělo chodit pokaždé, když bude chtít namazat chleba s máslem.
–          Úklid
Každé dítě, bez rozdílu pohlaví, by mělo pomáhat v domácnosti v plné míře. Nejenom uklízet ve svém pokoji, ale zapojit se do pravidelného úklidu domácnosti nebo starosti o zahradu.

Škola:
–          Budík
Dítě by mělo schopné si nařídit budík a vstávat do školy. Stejně jako by mělo být schopné někdy od třináctého roku zcela samostatně se do školy vypravovat. Nachystat si učebnice, svačinu, pití, připravit se na cestu, zabezpečit dům nebo byt a dojít do budovy školy.
–          Příprava do školy, učení se a vypracovávání úkolů
Už od druhého stupně základní školy by mělo dítě být schopné si samo připravovat úkoly do školy a přijít za vámi jenom v momentě, kdy si samo neví rady.

You may also like

Platit i připlatit se vyplatí

Platit i připlatit se vyplatí

Když se má platit jakékoliv pojištění, tak převážná většina z nás o tom uvažuje, než se rozhodne. Jiné to je u...

Jak vybrat správné běžecké boty

Jak vybrat správné běžecké boty

Správné obutí dokáže posunout váš běžecký výkon do jiné dimenze. A to platí především pro ty z vás, kteří jste doposavad...

Nástup do 1. třídy – jak ho co nejlépe zvládnout

Nástup do 1. třídy – jak ho co nejlépe zvládnout

Základní škola – to už nebude žádné hraní ani volnější režim jako tomu bylo ve školce. Volný režim a časté...

Jak vytvořit útulný domov

Jak vytvořit útulný domov

Neexistuje univerzální návod, jak vdechnout domu onu atmosféru. My sami musíme přijít na to, co naší domácnosti chybí. Základem jsou...

Back to Top