Jaké zodpovědnosti by měl dostát teenager?

Pubertální dítě by mělo umět několik úkonů, které by jej dělaly téměř samostatným jedincem, tedy co se starosti o sebe sama týče. Ještě před nástupem na střední školu by dítě, dokonce i mladší sourozenec, měl být schopen asi následujících věcí:

Peníze:
–          Hospodařit
Dítě by mělo znát základní finanční situaci rodiny – tedy to, co si může a nemůže dovolit, co je pro rodinu drahé a co dostupné, nebo co naopak levné. Dítě v tomto věku by mělo být schopné poznat, za co může peníze, které vlastní, utratit a také kolik si může dovolit utratit.

–          Šetřit
Pokud dítě pubertálního věku po něčem touží, po něčem, co není bezpodmínečně nutné pro jeho emocionální nebo fyzický rozvoj (například novější verze elektroniky nebo herní konzole, případně oblečení nebo doplňky nad rámec běžného používání a běžné nutnosti, mělo by být schopno si na takovou věc alespoň částečně našetřit samo.

Domácnost:
–          Příprava jednoduchých jídel
Každé dítě ještě před nástupem na střední školu by mělo být schopné alespoň základních úkonů v kuchyni. Samo si nachystá snídani nebo večeři, umí uvařit vajíčka nebo udělat v troubě hranolky. Zkrátka by za vámi nemělo chodit pokaždé, když bude chtít namazat chleba s máslem.
–          Úklid
Každé dítě, bez rozdílu pohlaví, by mělo pomáhat v domácnosti v plné míře. Nejenom uklízet ve svém pokoji, ale zapojit se do pravidelného úklidu domácnosti nebo starosti o zahradu.

Škola:
–          Budík
Dítě by mělo schopné si nařídit budík a vstávat do školy. Stejně jako by mělo být schopné někdy od třináctého roku zcela samostatně se do školy vypravovat. Nachystat si učebnice, svačinu, pití, připravit se na cestu, zabezpečit dům nebo byt a dojít do budovy školy.
–          Příprava do školy, učení se a vypracovávání úkolů
Už od druhého stupně základní školy by mělo dítě být schopné si samo připravovat úkoly do školy a přijít za vámi jenom v momentě, kdy si samo neví rady.

You may also like

Dostupnější možnosti v oblasti bydlení

Dostupnější možnosti v oblasti bydlení

Rostoucí ceny nemovitostí spolu s čím dál náročnějšími podmínkami pro získání hypotéky způsobily, že ne každý má možnost vlastního bydlení....

Jak a od koho si půjčit?

Jak a od koho si půjčit?

Žít chce pochopitelně každý. A pokud chce někdo vést život hodný normálního člověka, potřebuje mít v dnešní době peníze. Za...

Nevšední a zajímavý vzhled stěny? Tekuté tapety jsou ideální

Nevšední a zajímavý vzhled stěny? Tekuté tapety jsou ideální

CO JSOU TEKUTÉ TAPETY? Jedná se o poměrně čerstvou novinku. Je nazývána mnoho názvy například textilní omítky, bezešvé tapety nebo...

PENÍZE NEJSOU VŠECHNO, ALE…

PENÍZE NEJSOU VŠECHNO, ALE…

Život je těžký. Pořád na nás někde vykukují reklamy, které nás přesvědčují, že nutně potřebujeme další drahé věci, že musíme...

Back to Top