Co dokáže zeolit

Co dokáže zeolit

Proč je zeolit evropským hitem, jehož vlastnosti zaujaly i majitele bazénů a vířivek v Česku? Je to unikátní přírodní minerál a vyniká skutečně úžasnými vlastnostmi.

bazén

Dvě skvělé vlastnosti v jednom kameni

Iontový měnič – zázračný kámen, jak se mu mezi znalci přezdívá, dokáže čistit prostředí kolem sebe dvěma způsoby. Tím prvním a naprosto zásadním je iontová výměna. Minerál má velmi zvláštní a jedinečnou strukturu, v přírodě se mu stěží vyrovná jiná hmota. Součástí jeho složení jsou záporné ionty základních prvků živých tkání – vápníku, sodíku a hořčíku. Materiál pak ponořen ve znečištěné tekutině nebo pevné látce vytváří chemickou reakci, při níž se do prostředí uvolňují tyto zmiňované ionty a nahrazují je pohlcované kladné ionty nežádoucích příměsí, jako jsou dusitany, dusičnany a čpavek (amoniak). Dochází k tzv. iontové výměně a připomeňme, že tyto toxické sloučeniny se do vody dostávají i z lidské pokožky při koupání.

Pórovitá houba – strukturu zeolitu lze přirovnat k nasákavé houbě, uvnitř se nachází systém drobných chodbiček – pórů, které tvoří na jediném gramu materiálu neuvěřitelných 25 čtverečních metrů využitelné plochy. Ve srovnání s křemičitým pískem do filtrace má tedy mnohem vyšší filtrační schopnost – zatímco v písku se zachytí mechanické hrubší frakce pouze mezi jednotlivými zrnky, zeolit je nasákne a navíc zbaví jedovatých látek.

voda

Zmiňovaných vlastností se využívá v mnoha oblastech lidského působení. Kromě čištění bazénové vody a filtrace pro akvaristy se s ním setkáte v zemědělství, ve stavebnictví, v potravinářském průmyslu, v úpravnách pitné vody, dokonce i v lékařství. V domácnosti najde uplatnění jako stelivo našich mazlíčků, na zahradě pohltí hnilobu, plísně a bakterie, stejně tak ve sklepech se zvýšenou vlhkostí. Tam, kde dochází naopak k vysušování půdy, může sloužit jako absorbér vody, což uvítají zahrádkáři.

4.7/5 - (3 votes)

You may also like

Kéž by byl koronavirus minulostí

Kéž by byl koronavirus minulostí

V uplynulém období nás zrovna moc toho dobrého nepotkalo. I ti, kteří nejednou v minulosti snili o tom, jak krásné...

Dopřejte svému tělu footjob – stojí to za to

Dopřejte svému tělu footjob – stojí to za to

Napříč Internetem kolují články o tom, že muži se na ženském těle zaměřují kromě obličeje nejprve na nohy, a teprve...

E-shop na míru

E-shop na míru

Máte zájem vlastnit eshop? Můžete. Není na tom nic složitého. Spousta lidí si na něco takového začíná vsázet a to...

Údržba bez starostí

Údržba bez starostí

Nemusíme Vám snad ani říkat, že s pořízením bazénu si nepořizujete pouze skvělou zábavu na horké letní dny, ale...

Back to Top